Klávesnica v X Window System je vyriešená pomocou programu XKBSEL. Klávesnica na konzole až na pár znakov funguje štandardne bezproblémovo.
[shortcut] cs = cssk(cs_qwerty) csz = cssk(cs) sk = cssk(sk_qwerty) skz = cssk(sk) us = xfree86(us) [mapset] map[sk] = us sk map = us sk sk_y cs cs_y
Existujúce fonty sú nedostačujúce pre náročnejšie činnosti (sadzba, grafika apod.). Vo väčšine distribúcií sa iso-8859-2 fonty nachádzajú.
S lokalizáciou súvisí aj prostredie -- na podporu lokáleho prostredia má UNIX tzv. locales, slovenské locale sa nachádzajú v štandardnej distribúcii glibc.
Slovníky pre ispell robí Pavel Chalmovianský. Súčasná verzia je len veľmi pracovná, sú potrební ľudia, ktorí by pomohli doplniť pravopisný slovník.
Programátori väčšinou používajú balík gettext na preklady textov. Preklad prebieha tak, že sa v zdrojovom texte označia reťazce na preklad, napríklad miesto
fprintf(stdout,"Hello world!");
sa zavolá wrapper funkcia
fprintf(stdout,i18n("Hello world!"));
Pomocou programu xgettext sa vygeneruje tzv. pot súbor, ktorý má tvar:
msgid "Hello world!" msgstr ""
Z neho sa prekladom vytvorí .po súbor:
msgid "Hello world!" msgstr "Ahoj svet!"
Z .po súboru sa vytvorí .mo súbor, čo je vlastne hash tabuľka. Pri zmene sa vytvorí tzv. ,,fuzzy položka''
#,fuzzy msgid "Hello world !" msgstr "Ahoj svet!"
Okrem toho treba myslieť na správne používanie klávesnice (viac info v mailing liste).
Momentálne sú rozbehnuté alebo sa pripravujú tieto projekty:
Vývoj sa koordinuje cez server ski18n.linux.sk. Na tomto stroji je rozbehaný CVS repository pre jednotlivé projekty (ak sa tieto projekty nekoordinujú vrámci CVS stromu daného programu).
Preklad je organizovaný cez mailing-list sk-i18n@rak.isternet.sk, do ktorého sa môžete prihlásiť napr. cez web (http://rak.isternet.sk/ úplne dole).